Porady od dietetyka - Mateusz Klimek radzi


Wyobraź sobie że układasz jadłospis dla swojego podopiecznego. Naszym celem jest wspieranie zdrowej, zrównoważonej diety, która dostarcza organizmowi niezbędnych składników odżywczych. A jednym z tych
kluczowych składników jest żelazo.

Teraz przyjrzyjmy się bliżej mięsu drobiowemu. To, co sprawia, że jest ono tak wyjątkowe pod kątem dostarczania omawianego minerału?

Hemowe żelazo pochodzi z hemoglobiny zwierzęcej i jest znacznie bardziej przyswajalne przez nasz organizm niż niehemowe żelazo, które pochodzi z roślin. Dlatego mięso drobiowe staje się ważnym źródłem łatwo przyswajalnego żelaza.

Teraz wyobraźmy sobie, że doradzamy klientowi, który boryka się z niskim poziomem hemoglobiny która transportuje tlen do tkanek. W takim przypadku, doradzając mu włączenie mięsa drobiowego do diety, możemy
pomóc mu w utrzymaniu właściwego poziomu hemoglobiny i poprawie ogólnego stanu zdrowia.

Drób i jego zawartości żelaza są świetną alternatywą dla dzieci w okresie wzrostu, sportowców dążących do zwiększenia masy mięśniowej czy osób starających się schudnąć.

Bardzo często w swoich jadłospisach zawieram mięso drobiowe natomiast jeśli mówimy o żelazie, ogromną rolę odgrywają podroby.

Wątróbka z kurczaka czy indyka, to najlepsze źródło żelaza. Około 18 mg na 100 g produktu, ale jednocześnie jest to produkt, który warto włączać do diety lecz w ograniczonych ilościach.

Witamina A zawarta w podrobach jest dobra dla zdrowia, ale nadmiar jej spożycia może być toksyczny. Dlatego unikajmy spożywania wątróbki w przypadku suplementacji witaminy A.

Również powinny uważać kobiety w ciąży z uwagi na zagrożenia, jakie może nieść zbyt wysokie stężenie witaminy A w organizmie przyszłej mamy. Szczególnie są one związane z wpływem retinolu na rozwój tkanek
grzebienia nerwowego u dziecka.

Jeśli macie wysoki poziom cholesterolu we krwi lub ryzyko chorób serca, warto ograniczyć jej spożycie. Dlatego doradzam, aby spożywać ją w umiarkowanych ilościach i rozważyć alternatywne źródła białka, które są mniej obciążone cholesterolami.

Podsumowując włączając mięso drobiowe do swojej diety w odpowiednich ilościach, możemy wesprzeć nasze zdrowie, dostarczając organizmowi wartościowe źródła żelaza. Jednak kluczowym jest, aby robić to z umiarem, zrozumieniem i równoważeniem z innymi składnikami odżywczymi.

Dbajmy o nasze ciało i zdrowie poprzez odpowiednio zbilansowane codzienne żywienie.

"Finansowane z Funduszu Promocji Mięsa Drobiowego"